Sunday, March 17, 2019

دانلود پاورپوینت معماری ویژگی های باغ ایرانی

زمانی که یک دانشجوی رشته معماری بخواهد ، برای درس آشنایی با معماری اسلامی ، درباره باغ ایرانی تحقیق ارائه دهد . باید به اطلاعاتی از قبیل تاریخچه باغ ، هندسه باغ ایرانی ، ویژگی ها ، انواع باغ ها و تاثیر عوامل اقلیمی در طراحی دسترسی داشته باشد .

همه اطلاعات مورد نیاز ذکر شده در بالا ، به همراه تصاویر و پلان هایی که شاید ، در کمتر منبعی به آنها اشاره شده باشد را ما همگی در قالب پاورپوینتی با ۵۶ اسلاید ، به نام ” ویژگی های باغ ایرانی” در وبسایت معماری آرچینا در اختیار شما عزیزان قرار  داده ایم تا بتوانید بالاترین نمره را در این درس از آن خود کنید .

خلاصه ای از مطالب ارائه شده در پاورپوینت باغ های ایرانی

باغ های ایرانی

تعریف باغ :

اصولا ، کلمه باغ به فضایی اشاره دارد؛ با درختان انبوه ، که در گذشته آن را پردیس یا باغ سرا می‌گفتند ، این کلمه از زبان مادی ( پاراوئزا ) ریشه گرفته ، که به معنی باغ و بوستان می باشد.

کلیات باغ ایرانی

  • معماری باغ ایرانی
  • تاریخچه باغ ایرانی
  • انواع باغ ایرانی و ویژگی‌های آن
  • هندسه باغ ایرانی

انواع باغ و ویژگی های آنها

1 –  باغ هندسی :

ترکیب، تقسیمات و اشکال کلی آن  ،در چهارچوب قواعد و ضوابط ریاضی است. حضور روشن شبکه منظم آب و هر چیزی سر جای خود بودن ، از ویژگی این نوع  باغ ها است .

2 – باغ منظری :

دارای ترکیبی آزاد و چشم نواز است . خطوط ملایم و سطوح متنوع ، اشکال انحنا دار ، مسیرهای مواج ، دیدهای درهم و بی ترتیب ، بی محوری یا محورهای نامنظم .

3 – باغ ترکیبی :

این باغ ، ترکیبی از دو نوع هندسی و منظری است . به عبارت دیگر ؛ تلفیقی از دو سبک منظم و غیر منظم همراه با مجوعه ای  از ضوابط خاصه آنها است .

ویژگی باغ ایرانی :

مجموعه اي هماهنگ و زيباست، كه از آميختگي خردمندانه فرحبش و چشمنواز، آب ، گياه، مسير، رنگ، فضا و معماري، بر پايه هندسه اي متين و آرام شكل مي گيرد. تركيب بصري آرام بخش چنين جمال وك مالي، به حق بر اكثر هنرهاي تصويري وتجسمي ايراني نقش بسته است .

هندسه باغ ایرانی

طرح باغ ايراني ، بر اساس توجه و كاربرد خاص مربع ، در تركيب كلي و اجزاء آن ، استوار است و اين خصيصه ، شخصيت ممتاز باغ ايراني را شكل مي دهد .

پلان باغ ایرانی -archina.ir

پلان باغ ایرانی -archina.ir 

تعریف فضای سبز

منظور از فضاي سبز شهري، نوعي از سطوح كاربري زمين شهري با پوشش هاي گياهي انسان ساخت است ، كه هم واجد ( بازدهي اجتماعي ) و هم واجد ( بازدهي اكولوژيكي ) هستند .


عناصر و عوامل  فضای سبز عمومی

  •  تجهيزات فضا هاي سبز عمومي
  •  آبرساني و آبياري
  •  اصول كاشت و نظام گياهي

نقش آب در باغ ایرانی

در باغ ايراني ، آب  را به درون زمين برده و از مكان هاي خاص به بيرون جاري مي كرده اند و حركت آن ، در چهار جهت و چهار جوي ، تمثيلي از چهار نهر بهشتي است ، كه در باغ ايراني به كار گرفته شده است .


نقش عمارت و نقش آلاچیق در باغ ایرانی

توضیحات مربوط به نقشه این دو جزء، در ادامه پاورپوینت آمده است .

عناصر تشکیل دهنده باغ ایرانی

عناصر تشكيل دهنده باغ هاي ايراني عبارتند از :                                                                   

– كوشك مياني ( عمارت )
– آب و گردش آب و فواره ها
– حوضچه ها و نهرها
– گياهان و درختان سرسبز سرو
– بناهاي ديگر همچون حمام در باغ فين كاشان
– ايجاد لانه ها و قفس هاي كوچك براي پرندگان اهلي و وحشي

آرچینا : همه این اطلاعات به همراه مطالب کامل تر ، به انضمام تصاویر مربوطه و زیبا ، در ادامه پاورپوینت آمده است . برای استفاده بیشتر شما عزیزان ، در انتهای پاورپوینت نیز، منابع و ماخذ این تحقیق آورده شده است . from WordPress https://ift.tt/2FjCjib

No comments:

Post a Comment

دانلود رایگان بهترین پروژه دانشجویی طراحی معماری باشگاه سوارکاری

پروژه باشگاه سوارکاری یکی از نادرترین موضوعاتی است که می‌تواند به عنوان پروژه معماری انتخاب شود. همین امر سبب شده است که طراحی یک پروژه باش...