Saturday, March 9, 2019

کاملترین پاورپوینت شهر تاریخی اصفهان : شامل قدمت بناها و تاریخچه آثار

اگر قصد داشته باشید برای درس آشنایی با معماری اسلامی آثار و بناهای یک شهر باستانی را تجزیه و تحلیل کنید به اطلاعاتی از قبیل قدمت ، موقعیت جغرافیایی و آثار معماری زیبای آن مانند مساجد ، بازارها،  پل ها و میادین شهری دسترسی و احتیاج پیدا خواهید کرد. ما در آرچینا به معرفی پاورپوینت شهر تاریخی اصفهان می پردازیم و تمام اطلاعات فوق را در قالب پاورپوینتی به همین نام در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.

پاورپوینت درباره شهر تاریخی اصفهان

اصفهان ، شهر باستانی – توریستی در مرکز ایران و مرکز استان اصفهان می باشد. اصفهان از لحاظ جمعیت ، پس از تهران و مشهد ، سومین شهر بزرگ و توسعه یافته ایران و 171ومین شهر پرجمعیت دنیاست . اصفهان در سال ۲۰۰۶ به عنوان پایتخت فرهنگی جهان اسلام برگزیده شد. این شهر به لحاظ داشتن معماری زیبای اسلامی و بسیاری از بلوارهای زیبا ، پل سرپوشیده ، کاخ ها ، مساجد و  مناره های منحصر به فرد شهرت دارد .

میدان نقش جهان بخشی از قدمت و تاریخچه اصفهان است و یکی از بزرگترین میدان های دنیا است که توسط یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شده است.

موقعیت جغرافیایی شهر اصفهان : به  طور کامل در پاورپوینت شهر تاریخی اصفهان توضیح داده شده است.

https://ift.tt/2Tt15Fg

آثار باستانی شهر اصفهان :

۱ –  مساجد تاریخی اصفهان :

مسجد جامع کوله پارچه ، مسجد علی ، مسجد امام ، مسجد حکیم ، مسجد جامع ، مسجد مصری و …

 

مسجد جامع اصفهان

 

2 – پل های تاریخی اصفهان :

سی و سه پل، پل چوبی ، پل مارنان ، پل خواجو و…

 

سی و سه پل

 

3 – بازار های تاریخی اصفهان :

بازار اصفهان ، بازار قیصریه یا بازار صفویه یا بازار سلطانی ، بازار بیدآباد ، بازار مسگرها ، بازار هنر و…

 

بازار اصفهان

 

4 – خانه های قدیمی اصفهان :

تالار تیموری ، توحید خانه ، خانه مشروطه، خانه نیل فروشان و…

 

دانلود پاورپوینت شهر اصفهان [ معرفی تاریخچه و قدمت اصفهان ]

در ادامه به توضیح کامل‌ترِ برخی از این بناها و قدمت اصفهان پرداخته شده است :

 

خانه مشروطه اصفهان

 

1- مسجد امام اصفهان :

این مسجد نیز که از آثار تاریخیو جزو تاریخچه اصفهان است به مسجد جامع عباسی شهرت دارد و یکی از مساجد دوران صفویه در میدان نقش جهان می باشد. این مسجد در ضلع جنوبی میدان نقش جهان قرار دارد. معمار مهندس آن، استاد علی اکبر اصفهانی و ناظر ساختمان ، محب علی بیک الله می باشد.

2 – میدان نقش جهان :

این میدان مستطیل شکل به طول ۵۰۷ متر  و عرض ۱۵۸ متر، در مرکز شهر اصفهان قرار دارد . پیرامون میدان ، دویست حجره دو طبقه که عموماً جایگاه عرضه صنایع دستی اصفهان می باشد ، قرار دارد. افزون بر آن چهار بنای عالی قاپو، مسجد جامع عباسی ، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه در میانه چهار ضلع مستطیل قرار دارد.

3 – مسجد جامع اصفهان یا مسجد جمعه :

از مهم‌ترین و قدیمی‌ ترین ابنیه مذهبی ایران است.  طبق مطالعات باستان شناسی، احتمال دارد ، این مسجد پیش از تسلط اعراب بر شهر، مرکز مذهبی مهم  شهر بوده باشد و به صورت آتشکده کاربری یافته باشد .وجود یکسری تزئینات دوران ساسانیان ، بازگشت تاریخچه این مسجد را به دوران قبل از اسلام تایید می کند.

نظر” پروفسور آرتور پوپ” ، درباره این مسجد که در پاورپوینت شهر تاریخی اصفهان به طور کامل ذکر شده است، خواندنی است .

4 – پل شهرستان یا پل جی :

قدیمی ترین پل اصفهان ، روی رودخانه زاینده  رود است . این پل در زمان ساسانیان ساخته شده و در دوران دیلمیان و سلجوقیان تعمیر شد. این پل، در واقع یک پل جنگی و نظامی به حساب می آمده است.

5 – پل بابا رکن الدین  یا پل خواجو:

این پل ، در شهر اصفهان و برروی رودخانه زاینده رود و در شرق سی و سه پل قرار دارد.ازبنا های دوره شاه عباس دوم صفوی می باشد . طول پل  ۱۳۳ متر و عرض آن ۱۲ متر است.

صنعت و اقتصاد اصفهان :

قلم زنی ، از صنایع دستی مهم اصفهان است . اقتصاد سنتی در این استان ، مبتنی بر صنایع دستی همچون قالی بافی ، ابریشم بافی قلم زنی، منبت کاری ، زری بافی، مینیاتور، خاتم دوزی و…  می باشد. صنایع بزرگی چون ذوب‌آهن ، مجتمع فولاد مبارکه ، پالایشگاه و کارخانجات متعدد در این شهر قرار دارد .

تصاویر فوق العاده زیبا از آثار و هنرهای دستی شهر اصفهان در ادامه پاورپوینت شهر تاریخی اصفهان آمده است.

ترابری اصفهان :

شامل فرودگاه ، قطارشهری ، اتوبوس شهری ، تاکسی و پایانه مسافربری می باشد. که به طور کامل در ادامه پاورپوینت شهر تاریخی اصفهان ( تاریخچه اصفهان ) توضیح داده شده است .

غذاهای سنتی و ره آورد شهر اصفهان :

گز اصفهان و صنایع دستی همچون قاب خاتم کاری و میناکاری و پارچه قلمکاری شده جزوه ره آورد شهرهستند.

 

میدان امام , مسجد امام , مسجد شیخ لطف الله , كاخ عالی قاپو , مسجد جامع عتیق , كاخ چهلستون , مدرسه چهارباغ , مسجد حكیم , مهمانسرای عباسی , كاخ هشت بهشت , مسجد حكیم , شهر زیرزمینی نوش آباد , زاینده رود , پل خواجو , سی و سه پل , پل شهرستان , پل جوئیی , پل مارنان , منارجنبان , انگورستان ملك , باغ پرندگان

 

پایان پاورپوینت تاریخچه شهر اصفهان ، به ارائه تصاویر بسیار زیبا از مساجد، پل ها، کلیساها و کاخ‌ ها اختصاص داده شده است ؛ تا شما عزیزان بتوانید ، همراه با تحقیقات خود از این تصاویر نیز بهره ببرید.

با کاربران عزیز آرچینا : برای تهیه تک‌تک مطالب و تصاویر این پاورپوینت زحمت زیادی کشیده شده و خواهشمندیم این فایل را فقط در صورت خرید از وبسایت معماری آرچینا استفاده نمایید. امید است این فایل پاوپورینت معماری مورد توجهتان قرار گیرد و نهایت استفاده را از آن ببرید و نتایج و نمره های خوبی کسب نمایید.

 

via WordPress https://ift.tt/2H8hRmj

via 500px https://ift.tt/2EOMklLfrom WordPress https://ift.tt/2ELDrJY

No comments:

Post a Comment

دانلود رایگان بهترین پروژه دانشجویی طراحی معماری باشگاه سوارکاری

پروژه باشگاه سوارکاری یکی از نادرترین موضوعاتی است که می‌تواند به عنوان پروژه معماری انتخاب شود. همین امر سبب شده است که طراحی یک پروژه باش...