Sunday, April 7, 2019

پاورپوینت معماری :  باغ ایرانی

پاورپوینت-معماری : باغ-های-ایرانی و  ویژگی آن ها

زمانی که یک دانشجوی رشته معماری بخواهد ، برای درس آشنایی با معماری اسلامی ، به تحقیقی درباره باغ ایرانی بپردازد. باید به اطلاعاتی از قبیل ؛ انواع باغ ها، سبک ساخت ، انواع ابنیه ساخته شده در باغ و نمونه های موردی باغ های ایرانی دسترسی داشته باشد .

باغ دولت آباد یزد و باغ فین :

 پلان باغ ، نقشه عناصر شاخص ،  همجواری ها و پلان ابنیه جانبی این دو باغ ایرانی ثبت شده به عنوان میراث جهانی ، جزو اطلاعاتی  است.  که در کمتر منبعی به آنها پرداخته شده است . اما ما همه این اطلاعات را به صورت کامل و جامع در اختیار شما قرار می دهیم. 

خلاصه مطالب ارائه شده در پاورپوینت معماری : باغ های ایرانی :

پاورپوینت معماری : باغ های ایرانی

پیشینه تاریخی باغ در ایران :

محوطه باستاني پاسارگاد ، اولين پايتخت امپراتوري بزرگ هخامنشي ، در متون گذشته و سفرنامه‌ها ، به عنوان مجموعه كاخ و باغ و حتي اولين نمونه چهار باغ ايراني ذكر گرديده است . از پاسارگاد به عنوان پايتختي پر باغ ياد شده است،  كه در آن كاخهايي با طرفين باز ، در داخل محوطه‌هاپي مشتمل بر باغ‌هاي وسيع و مكمل قرار دارد .

پرديس پاسارگاد ، پرديسي كه با دارا بودن خصايل باغ ايراني ، تأييدي بر اثر ژرف آن بر باغسازي دوره‌ هاي بعد مي‌باشد . چهار باغ ‌هاي معروف دوره اسلامي بدون شك بي تأثير از اين اولين نمونه‌ی چهارباغ نبوده اند .

ویژگی های بازسازی در دوران ساسانی،  دوره اسلامی و دوره قاجاریه در ادامه پاورپوینت  بیان شده است.

شیوه های باغ آرایی :

انتظام باغ ، بر اساس هندسه محوري و تقارن است . اين انتظام در قالي‎هاي ايراني نيز قابل جست و جو مي‎باشد و عناصر اين انتظام ( آب ، گياه و معماري ) در نگارگري ايراني موجوداند و تصويري ايده‎آل از باغ ايراني را ارائه مي‎دهند.  شکل باغ ايراني شامل انتظام آب ، انتظام گياه و انتظام معماري است .

انواع باغ ایرانی :

1- باغ کالبدی :

– باغ واقع در محيط‌هاي هموار : مانند باغ فين كاشان و باغ ارم شيراز

– باغ واقع در روي تپه :‌ مانند باغ تخت شيراز و قصر قاجار تهران

– باغ آبي : مانند ائل گلي تبريز

– باغ خانه :‌ مانند باغ امير طبس

– باغ واقع در كنار رودخانه : مانند كاخ آئينه اصفهان در دوران صفوي .

2- باغ کارکردی :

– باغ ميوه

– باغ سكونتگاهي

– باغ سكونتگاهي – حكومتي

– باغ حكومتي

انواع فضاهای ساخته شده در باغ  ایرانی :

  • ورودی
  • کوشک باغ
  • بنای ایوانی
  • ساختمان خدماتی
  •  عنصر آب
  • آبنما
  • استخر

فهرستی از ۵۸ باغ ایرانی ثبت شده به عنوان آثار ملی  ، در ادامه پاورپوینت ذکر شده است . 

نمونه های موردی باغ ایرانی :

1- باغ فین کاشان

2- باغ دولت آباد یزد 

1- باغ فین کاشان :

مجموعه باغ فين حدود 25000 متر مربع مساحت دارد، كه در بدو ورود به اين مجموعه ، با ساختمان رفيع سردرب ورودي باغ برخورد مي كنيم. اين قسمت از باغ ، در دوره صفويه بنا گذاشته شده است . اين بنا، داراي دو طبقه ، كه طبقه تحتاني شامل هشتي و دالان ورودي به باغ با اتاقهاي جانبي و طبقه فوقاني شامل سالن وسيع و زيبائي است ، كه داراي چشم انداز خوبي بر اطراف و از جمله بر باغ است و داراي درهاي مشبك و زيبائي است. در اطراف باغ از جمله در طرفين سردر، ديواري به ارتفاع پنج و شش متر و هفت برج ديده  مي شود .

بناهای موجود در این باغ ، همجواری ها ،  الحاقات دوران های حکومتی مختلف به همراه پلان های کامل این اجزا ، در ادامه پاورپوینت آمده است .

2-  باغ دولت آباد یزد :

عناصر تشکیل دهنده باغ دولت آباد عبارت است از چند عمارت، شامل : عمارت تالار آیینه ، عمارت سردر ، عمارت بهشت آئین ،عمارت بادگیر به همراه ساباط ، آب، انبار ، قنات ها و حوض می باشد .

سایت پلان مجموعه، پلان طبقات بنا ها ، پلان دسترسی ها ، پلان مجاورت ها و … ، به همراه توضیحاتی درباره مصالح بناها ، تزیینات، نحوه تهویه و… ، همگی اطلاعاتی هستند، که درباره این دو نمونه موردی باغ (  باغ فین و باغ دولت آباد) در این پاورپوینت برای استفاده شما عزیزان قرار داده شده است .

جهت کامل شدن پروژه شما ، منابع و مآخذ این تحقیق ، در انتهای پاورپوینت قرار داده شده است.from WordPress http://bit.ly/2G5tSHu

No comments:

Post a Comment

دانلود رایگان بهترین پروژه دانشجویی طراحی معماری باشگاه سوارکاری

پروژه باشگاه سوارکاری یکی از نادرترین موضوعاتی است که می‌تواند به عنوان پروژه معماری انتخاب شود. همین امر سبب شده است که طراحی یک پروژه باش...